Annelik Paradoksu

“Çocuğu olmayan bir pişman, olan bin pişman” bu lafı anlamakta zorluk çekmiştim anne olmadan önce, bu nasıl yaman biŕ çelişkidir böyle diye düşünmüştüm. Ayıptı, hatta günahtı çocuk için söylenen ve kulağa hiç hoş gelmeyen bu söz.

Evet çocuk bize en güzel armağan, bir lütuf, hayatımızın anlamı hiç şüphesiz…
Ama ya zorluklukları; hamilelikten doğuma, bebeklikten çocukluğa bitmeyen meşakkatli bir serüven. Hastalıklar, diş çıkartmalar, iştahsızlıklar, uykusuzluklar, yorgunluklar derken kapımızda sinsi sinsi bekleyen tükenmişlik sendromu. Hayatımızın amacı artık değişiyor. Önceden bu yaz nereye tatile gitsek diye düşünürken, birden bu çocuk neden hiç kilo almıyor neden geceleri hiç uyumuyor diye düşünürken; öksürüğüne, burun tıkanıklığına çare ararken, buluyoruz kendimizi. Ruhumuz  biraz alabora oluyor, hayatımızın akışı rota değiştiriyor. Çocuktan sonra artan boşanma oranlarındaki artışlar da bunun istatiksel bir göstergesi elbet. Çocuk büyük bir emek ve sorumluluk. Benim nacizane tavsiyem, toplumun hatta yakınlarınızın bu konuda baskı yapmasına izin vermeyin. İnsanlar çocuk olmadan da mutlu bir hayat geçirebilirler lütfen saygı duyun, imalarda bulunmayın. Çocuk sayısını bir böbürlenme aracı olarak görmeyin. Nicelik değil niteliktir önemli olan unutmayalım.

bahar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Bebeklerin Ay Ay Kilo Gelişimi

Sal Ağu 21 , 2018
Öncelikle erkek ve kız bebeklerin boy ve kilo gelişiminde ufak farklılıklar olduğunu ve her bebeğin gelişiminin kendine özel olduğunu unutmayın. Eğer aşağıdaki tabloya göre bebeğinizde eksiklik veya aşırı fazlalık olduğunu düşünüyorsanız, doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz. Unutmayın, bebeğin doğum boyu ve kilosu doğumun gerçekleştiği haftaya göre değişiklik gösterebilir. Eğer 40. haftada doğum […]

You May Like