Bebeğinizi Uyutma Yöntemleri

 

Şimdi sizlere o yöntem bu yöntem deyip, bir sürü yabancı tabirler kullanıp, kafanızı bulandırmayacağım. Bebeği uyutmak için herkesin birbirinden farklı denenmiş ve kendi bebeği için kabul görmüş yöntemleri olabilir. Sonuçta her bebek şahsına münhasırdır. Hepsinin uyku düzenleri birbirinden farklıdır. Bazıları gece, bazıları ise gündüz uykusunu daha çok sever. Bazı şeyleri değiştirmek için kendimizi heder etmemizin hiç alemi yok.

İlk aylarda özellikle bebeklerde düzenli, uzun aralıklarla uykular beklememelidir. Zaten ilk üç ay kendilerini hala anne karnında ve  4. trimesterda  zannettiklerinden anne kucağında  kendilerini güvende ve mutlu hissedeceklerdir.

Ama bu demek olmuyor ki ilk üç ay devamlı kucakta geçecek . Tabii ki bunun da bir sınırı bir dengesi olmalı. Ya da ”bırakın canım çocuk ağlasın yoksa kucağa alışır” lafları da son derece yalnıştır. Bebeği her ihtiyacı olduğunda kucağımıza almalıyız ki özgüven duygusu gelişsin. Ama işin ayarını da kaçırırsak bunun tam tersi olarak güvenli bağlanma sorunu yaşatabiliriz. Annesinden ayrılmakta zorluk çeken bireyler yetiştirmiş oluruz. Okuduğum bir kitapta bebek üç yaşında alışveriş merkezindeyken annesi onu bırakıp merdivenlerden çıktığında annesinin arkasından ağlamıyorsa güvenli bağlanma gerçekleşmiş demektir yazıyordu. Test edebilirsiniz:)

Kendi çocuklarımda denediğim ve sonuç aldığım yöntemlere gelirsek;
Anne sesi bebekleri uyutmakta etkilidir.
Beşikte sallanmak
Kucakta sallanmak
Nin

niler

Arabada gitmek (bu bizde en etkili yöntem olmuştur her zaman)
Gece çayları gazlı olan bebeklerde özellikle etkili
Uykudan önce banyo

Karnının tok olmasına dikkat etmelisiniz aç bebek uyumaz

bahar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Anne Olunca Anlarsın Oğlum

Sal Ağu 14 , 2018
  ”Nasıl yani anne ben büyüyünce hani baba olacaktım?” Bazen biz anneler kendimizi anlatabilmek adına kantarın topuzunu biraz kaçırıyoruz. Çocuklarımızın yaşından büyük düşünmesini ve bizimle empati kurmasını bekleyebiliyoruz ve bunu genelde farkında olmadan yapıyoruz. Benim amacım buradan ahkam kesmek değil elbette ama bazen birilerinin bize, bazen de bizim başkalarının üzerinde […]