Bebeklerde Uzayan İshaller

 

Özellikle yaz aylarında ishal salgınlarında her zaman bir artış olur. Bu salgından bizde ailece payımıza düşeni aldık maalesef, inatçı bir durum, geldiği gibi terk etmedi.Ve yine bebeklerde büyüklere göre daha sıkıntılı bir durum. Özellikle ateş, kusma, mukuslu ya da kanlı ishal vakalarının doktor tarafından değerlendirilmesinde fayda var. Günde beşden fazla sayıda ve üç günü aşma gibi kriterleri de göz önüne almalıyız.

Çünkü bir bebeğin sıvı ve tuz  kaybı vucut ağırlığı baz alındığından daha önem arz eder.

İshal Nedir?

İshal, normale göre daha sık, sulu ve bebeklerde bezden dışarı çıkan dışkılama şeklinde olur. Bebeklerde karın ağrısından dolayı huzursuzluk, iştahsızlık ve kilo kaybına neden olabilir. Özellikle benimki gibi iştahsız bir bebeğiniz varsa verilen kilo da artış daha da fazla olması muhtemeldir.

Diş çıkarma dönemlerinde görülen ishalin yanısıra; virüsler, parazit ve bakteriler de ishale neden olur. Aralarındaki fark ise diş çıkartma dönemindeki ishallerin daha az inatçı olmasıdır.


 

Bebek/Çocuk İshal Olunca Ne Zaman Doktora Başvurmak Gerekir?

  1. Bebeğin ateşi varsa,
  2. Karnının derisini büzüp bıraktığımızda hemen eski formunu almıyorsa
  3. Rengi sararmışsa
  4. İshal günde beş ya da daha fazla ise,
  5. Dışkısında kan varsa,
  6. Dışkı kötü kokuyor ve sümüksü parçalar varsa,
  7. Bebek son 12 saat içinde hiç çişini yapmamışsa,
  8. İshalle birlikte kusma varsa,
  9. Rengi yeşilse
  10. İshal ve kusma 24 saatten fazla sürmüşse doktora gidilmelidir.

Yukarıdaki belirtiler görülmüyorsa bebek takibe alınır ve evde beslenmesine ve bol sıvı alımına dikkat edilerek ishalin geçmesi beklenir. Böyle bir durumda ishal 5-7 gün içinde kendiliğinden düzelicektir. İshal olan bebek iştahsızlaşır. İshal olduğu dönemde bebek anne sütü alıyorsa anne süt vermeye devam edilmelidir.

Özellikle 6 aydan küçük ve ishal olmuş bebeğe su verirken mutlaka kaynatıp, soğuttuğunuz sudan vermelisiniz.

İshal Nasıl Tedavi Edilir?

Eğer yukarıda sıralanan belirtiler yoksa ve bebek 6 aydan büyükse muz ,ev yapımı yoğurt, pirinç lapası, patates ve havuç haşlama, özellikle nişastalı beslenmeli ve probiyotik takviyesi alınmalıdır. Keçi boynuzu unu da tavsiye edilir. En önemlisi de anne sütü ve sıvı alımıdır. Taze sıkılmış meyve suları da bebekler için ishalde kaybolan şekeri yerine getirmekte yararlı olacaktır.

İshalde bebeğin poposu pişik olabilir. Bebek poposu sık sık yıkanmalı ve her bez değiştirildiğinde pişik kremi kullanılmalıdır.

İshal Tedavisinde Doktor Ne Yapar?

İshal şikayeti ile doktora gideceğiniz zaman bebeğin bezini doktora gösterme amacıyla

bir poşetin içine koyarak yanınızda götürebilirsiniz. Doktor muayene sonucunda hastalığı tespit eder ve duruma uygun çözümler getirir. Örneğin ishale bağlı su kaybı varsa su kaybını gidermek için ilaçlar ve hatta serum verebilir. Antibiyotik yazabilir. İshal tedavi edici şurup verebilir.

 

bahar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

İlk Ayakkabılarım

Cum Ağu 17 , 2018
Ben iki çocuğuma da sekizci aydan önce ayakkabı almadım. Sadece patik denilen ayakkabılardan giydirdim. Daha önce bir ihtiyaç hissetmedik.  İlk adımlarını atacak; artık ayakkabı sadece sıcak tutma aracından çıkıp, bir ihtiyaç haline geldi. Bizler de onlar için en doğru ayakkabıları almak istiyoruz, ama hangi ayakkabı doğru ayakkabı? Bir inceleyelim. Ayakkabı, […]