Lohusalık

İşte büyük gün geldi…Aylardır beklediğimiz misafir aramızda. Onu gördük, ilk temas… mutluyuz…mutlu muyuz?

Zorlu bir süreç hamilelik, ister normal doğum , ister sezaryan az çok ağrılar çektik. Bunlar bir şekilde hallolur merak etmeyin.

Ama ya değişen hormonlar, annelik hüznü hatta postpartum depresyon, işte işin en zor kısmı bu… Umarım sizden hafif bir annelik hüznü olarak geçer. Bu durum ortalama 10 gün içinde geçer, annenin bebeğe uyum sürecidir ve son derece normaldir.

Ama ya benim gibi bu durum hiç aklında yokken, lohusalık depresyonunu dibine kadar yaşarsanız? 

Azcık, birazcık, zor günler sizleri bekliyor olabilir. Ama düşmanımızı tanırsak ona gafil avlanmayız ve seni yendim depresyon deyip geçeriz.

Her şey zamanla düzelir siz iyi şeylere konsantre olun.

Kendimden örnek vermem gerekirse ki tek lohusalık depresyonu geçiren tanıdığım yine benim:))

Belirtiler;

-İştahsızlık

-Uykusuzluk

-Yetersizlik hissi

-Sinirlilik

-Vücutta uyuşukluk hissi

-Aşırı halsizlik

-Anksiyete (kaygı bozukluğu)

-Mutsuzluk, Keyifsizlik

-Tansiyon yüksekliği (o meşhur bitkisel şuruptan alabilirsiniz ve bol magnezyum(süt, yoğurt, kefir) sakinleşeceksiniz ve tansiyonunuz düşecek) Ama muhakkak kontrol altında olmalısınız , lohusalıktaki tansiyon yüksekliği en az hamilelikteki kadar önemlidir.

Maalesef bu durumunuzu asla anlayamayacak, kapris ve şımarıklık yaptığınızı düşünecek, konudan bir haber akraba ve arkadaşlarınız olabilir. İnsanoğlunun bir musibet başına gelmeden anlaması zor lakin, özellikle ön sezileri az çalışan empatiden pek nasibini almamış kişilere kendinizi anlatmayın, suya yazı yazmaktan öte geçmeyecektir. Benim size tavsiyem uzman bir psikolog olacaktır. Onlar size bir yol haritası çıkaracaktır. Öncelikle yapmaktan azda olsa keyif alacağınız etkinlikleri yapmanızı tavsiye ederim. Gün boyuca yaptığınız eylemleri yazın ve 100 üzerinden değerlendirin. Çok önemli bir şey olması önemli değil gün içinde yaptığınız herhangi bir şey…



Başka neler yapacağız?

Her zaman bebeğimize kavuştuğumuz için dua edeceğiz...

Bebeğimizi emanet edebileceğiniz anneanneler, babaanneler, babalar (en azından 2 saatliğine de olsa arkadaş kaçamaklarına izin verir ve ortam değişikliği her zaman iyi gelir)

Kendinizi yanında iyi hissedeceğiniz dostlarınız

Yapmaktan mutluluk duyduğumuz hobiler, aktiviteler

Elif Şafağın “Siyah Süt” kitabı (başından geçenleri espirili bir dille anlatmış bana iyi gelmişti)

Adaçayı az olmak şartı ile (östrojen hormonu içerir)

Kocakarı lafları deyip geçmezseniz, kırmızı taçlar (ben ikinci bebekte pijamalarımı ve geceliklerimi de kırmızı almıştım:))

Bir sorunla karşılaştığımız zaman ilk sormamız gereken soru bundan daha kötüsü olabilir mi? İkincisi sorunu kabul etmek. Üçüncüsü ise çözüm yolları arayıp sorunu ortadan kaldırmaktır.

Lohusalığın en zorlanacağınız taraflarından biri ise emzirmeye alışmaktır. Sabırlı olun süt gelecektir, küçücük hücre büyüdü, bebek oldu, dünyaya geldi bir süt mü gelmeyecek:)

Sütün yoğunluğunu arttırmak için öneriler;

 • Bol su ve süt arttırıcı çaylar
 • Süt
 • Yeşillikler
 • Ilık duş almak
 • Uyku (zor bir şey istedim itiraf ediyorum)
 • Boza
 • Yoğurt
 • Kompostolar
 • Bulgur
 • Balık (yoksa balık yağı, lohusalık depresyonuna da  iyi gelir)
 • Huzur ve mutluluk

Ben ilk çocuğumu 25 ay emzirdim. Şimdiki henüz 11 aylık emzirmeye devam, yatmadan önce içtiğim süt, bana süt olarak geri dönüyor;)

Bunun için elektrikli kullanışlı ve pratik bir süt sağma makinası tam bir kurtarıcıdır.

AliExpress.com Product – Christmas gift New Intelligent automatic electric breast pumps Nipple Suction milk pump breast feeding Single USB Electric Breas

AliExpress.com Product – Manual Breast Pump Powerful Baby Nipple Suction 15

AliExpress.com Product – Automatic Milk Pumps Kit Electric Breast Pump Natural Suction Enlarger Feeding Bottle USB Breast Milksucker BM
0ml Feeding Milk Bottles Breasts Pumps Bottle Sucking T0099

Bazen de elektriksiz çok hafif dışarı çıkarken çantanıza hoop atacağınız manuel süt pompalarına da ihtiyaç duyabilirsiniz.

AliExpress.com Product – Hot Baby Feeding Manual Breast Pump Partner Breast Collector Automatic Correction Breastmilk Silicone Breast Pump

AliExpress.com Product – Newborn Baby Thermometer Health Monitors Baby Adult Digital Body Ear Multifunctional Infrared Thermometer Digital ToolsAteş ölçersiz bebek düşünülemez

AliExpress.com Product – Breast Feeding Bras Maternity Nursing Bra Seamless Underwear Double Layer Wireless Belt Pad Feeding For Pregnant WomenEn az üç adet öneriyorum.

data-blogger-escaped-target="_parent" rel="noopener noreferrer">AliExpress.com Product – Sunbaby 2018 Spring Fashion Casual patchwork maternity clothes long sleeve nursing top breastfeeding hoodie for pregnant

İlkbahar ve sonbahar ayları için, hem rahat emzirme, hem çok tarz

 

bir  sweatshirt… taşla iki kuş 

bahar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Bebeklerde Uzayan İshaller

Cum Ağu 17 , 2018
  Özellikle yaz aylarında ishal salgınlarında her zaman bir artış olur. Bu salgından bizde ailece payımıza düşeni aldık maalesef, inatçı bir durum, geldiği gibi terk etmedi.Ve yine bebeklerde büyüklere göre daha sıkıntılı bir durum. Özellikle ateş, kusma, mukuslu ya da kanlı ishal vakalarının doktor tarafından değerlendirilmesinde fayda var. Günde beşden […]