Çocuğun korkularında bile etkili olan teknik EFT

Sizleri teknik konularla sıkmak istemem. Kendi başımdan geçen bir konudan yola çıkarak bu içeriği bloğumda paylaşmak istedim. EFT terapi…

Yıllarca kapalı yer fobimden dolayı uçağa binememiş bir insan olarak bunun sıkıntısını çok çekmiştim. Sadece uçak ta değil, tüneller, asansörler, metrolar en büyük kabuslarım arasındaydı. Bir gün bu durumumu bir arkadaşımla paylaştığımda bu fobiyi kısa bir terapi ile yenmiş ve artık uçağa binebilen bir tanıdığının olduğunu söylediğinde benim için de bir umut kapısı açılmıştı.

Ben bu konuyla ilgili bir uzmana gidip yardım almıştım. Ama imkanı olmayanlar için de şart değil. Bu terapiyi kendinizde çok rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Buna inanmanız ya da inanarak yapmanız da önemli değil.

Bu terapiden sonra uçağa binebildim. Çok mu mutluydum? hayır… Benim için yine sıkıntılı bir durumdu. Ama daha önce buna hiç niyetlenmemiştim bile. Yani benim için seyahat edebilmek bile büyük başarıydı. Hatta cesaretimi toplayıp ilk uçağa bindiğimde benim şansıma mıdır bilmem, bizi uçağın içine alıp, uçağın kapısını kapayıp, içinde 1 saat bekletmişlerdi:) Tabi bu benim için eft terapiyi uygulayabileceğim en ideal yerdi. Nasıl derseniz, terapinin etkili olabilmesi için o duyguya en yakın  anda olmanız lazım. Nitekim bunu bir terapi odasında yaşayabilmeniz çok da mümkün değil. En azından benim gibi çok kontrolcu bir insansanız bu daha da zorlaşabiliyor. İşte o an benim için asıl terapi zamanıydı.

Artık Bolu dağı tünelinden de çok rahatlıkla geçebiliyorum. Daha önce tünelden geçmeyeyim diye uzun dağ yollarından da gitmişliğim çoktur.


Birazda eft terapinin uygulanışından ve ne olduğundan bahsedelim…

Açılımı Emotional Freedom Techniques, yani Duygusal Arınma Tekniği olan EFT, bilincimizi, doğduğumuz andan itibaren bugüne dek yaşadığımız bir olayın bıraktığı duygusal sıkıntılardan ve izlerden, sadece parmaklarımızı kullanarak, birkaç dakikada arındırabileceğimiz, zihnimizi vücudumuz vasıtasıyla iyileştirebileceğimiz bir terapi yöntemidir. Çok eski iyileştirme yöntemleri olan Akupunktur, Akupresür ve Reiki ile yakın tarihte geliştirilmiş bir teknik olan NLP’nin bir bakıma birleşimi olan Duygusal Arınma Tekniği – EFT, bu yöntemlerde de kullanılan temek kavramları esas alır. EFT’nin uygulaması oldukça basittir ve arınma diğer klasik terapi yöntemlerine göre çok daha hızlı bir şekilde oluşur.

EFT-grafik-1-head

Vücudumuzda bütün organlara ve dokulara ulaşan belli enerji merkezleri (chakralar ve meridyenler)  var. Bu merkezler sayesinde evrenden bedenimize enerji alıp veriyor ve yaşamımızı sürdürüyoruz. Bu enerji merkezlerinde çeşitli nedenlerden dolayı oluşabilen tıkanmalarsa hastalanmamıza neden oluyor. Bu blokajlar, fiziksel hastalıklara yol açmasının yanı sıra, duygularımızı da etkiliyor. Yaşadığımız olumlu ya da olumsuz her olay, her yaşadığımız duygusal tecrübe, vücuttaki enerji sistemimizin etkilenmesine neden oluyor. Yani  meridyen ve chakra sistemimiz ve psikolojimiz birbirine karmaşık bir bağla bağlı.

İşte  Duygusal Arınma Tekniği – EFT bu enerji sistemindeki blokajları açıp, bu blokajların yol açtığı, acı, kızgınlık, endişe, stres, öfke, korku, özlem  gibi olumsuz duyguları yok ediyor. Geçmişte yaşadığımız travmatik bir olayı her hatırladığımızda ortaya çıkan olumsuz duygu, bu ikisini birbirine bağlayan köprü vaziyetindeki blokaj ortadan kalkınca kayboluyor. Artık o olayı hatırlıyor ama hiçbir şey hissetmiyoruz.

Duygusal Arınma Tekniği-EFT’ nin uygulanması oldukça basit. Bütün teknik, duygusal sorunu tespit edip, ona odaklanıp ve sonra da bu odaklanma sırasında vücudumuzdaki meridyen noktalara parmak uçlarımızla, belli sayılarda hafif hafif vurmaktan oluşuyor. Bunu uygulamak sadece birkaç dakika alıyor. Her an her yerde, kendi kendinize uygulayabiliyorsunuz.

Bir başkasına uygulamak için ise konunun uzmanı olmak şart deği

l.

Yurtdışında pek çok klinikte uygulanan Duygusal Arınma Tekniği-EFT’ nin hastalar üzerindeki başarı oranı 80-97 % gibi oldukça yüksek bir oran. Üzerinde uygulama yapılacak duygusal sorunu doğru tespit edip adlandırmak, bu başarıyı yakalamaktaki en önemli bölüm!

bahar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

On adımda duyguların şifresi

Sal Eyl 4 , 2018
Duyguların şifresi şunlardır:  1-Çekim yasası: Ne düşünürsek o olur. Etrafımızdaki her şeyin bir enerjisi vardır. Bizim de düşüncelerimiz etrafımızda bir enerji oluşturmaktadır. Benzer enerjiler de birbirini çekeceğinden düşüncelerimiz gerçekleşecektir. Olumlu ya da olumsuz. Hatta olumsuz enerjiye örnek vermek gerekirse ”istemediğin ot başında biter” ya da  ”ağzını hayra aç” atasözüdür. Bahsettiğimiz bir […]