Çocuklarda Denenmiş Boy Uzatma Yöntemleri

Herkes çocuğunun boyunun selvi boylu olmasını ister ya da ben çocuğum kısa kalsın, uzamasın diyeni duymadım. Bunun için uzun araştırmalarım ve denemelerim oldu. Öncelikle çocuk doktorundan alınmış çocuğunuzun ortalama boyunu hesaplayacak formullerim var.

ÖRNEK:

: true });

Kız çocuğu boyu hesaplamak için  (Anne Boyu + Baba Boyu /2)     165+175=340/2=170

 Erkek çocuğu boyu hesaplamak için (Anne Boyu + Baba Boyu/2+8)    165+175=340/2=170+8=178

Peki Genlerimiz Dışında, Çocuklarımızın Boyunu Uzatmak İçin Altın Öneriler Nelerdir?

  1. Anne sütü (Anadolu Sağlık Merkezin’den çocuk sağlığı ve hastalıkları, yenidoğan uzmanı Doç. Dr. Nermin Tansuğ, anne sütü alan bebeklerin ilk 20 yılını değerlendirdi: “Çocukluk döneminde boy uzaması, beslenme ve sağlığın göstergelerinden biri. Erişkin boyunu genetik faktörler belirlese de yaşamın ilk yıllarında sağlıklı beslenen bebekler daha iyi boy atar. İngiltere’de yapılan bir çalışmada anne sütüyle beslenen bebeklerin erişkin dönemde daha uzun oldukları, bunun da bacak uzunluklarının daha fazla olmasından kaynaklandığı ortaya çıktı. Bu fark kadınlarda 1 cm., erkeklerde 2.5 cm. bulundu.  İrlanda’da yapılan bir başka çalışmadaysa boyun 1.7 cm., bacakların da 1 cm. daha uzun olduğu gösterildi. Bu çalışmalarda anne sütünün alım süresinin etkili olmadığı da vurgulandı.)
  2. Oligomer Proteini, İbrahim Saraçoğlu’nun araştırması olan bir çalışmadan bahsetmek isterim.İbrahim hoca, güvercinlerin olağan üstü hızlı uzamasını gözlemlemiş ve sebebini araştırdığında görmüş ki  güvercinlerde bulunan
    Oligomer adındaki bir protein. Uzun araştırmalardan sonra bu proteinin doğada nerde olduğunu bulmuş. Bu boy uzatan proteinin, balıkların sırtındaki siyah etlerde olduğunu keşfetmiş. Nedir bu balıklar palamut, kefal, torik ve uskumrunun sırtında bulunan siyah etler. Epifizleri kapanan çocuklarda bile bunun boy uzatmada etkili olduğu gözlemlenmiş.
  3. Ekzersizler (Barfiks, İp atlama) İp atlama ve basketbol oynama, barfiks, yukarı doğru uzanma, zıplama, boyunuzun uzaması için yapmanız gereken egzersizlerden biridir. İp atlamak kan dolaşımını hızlandırır ve boyunuzun uzaması için vücudun uzun kemiklerine baskı uygular. Side Bend, boyunuzun uzamasına yardımcı olacak bir başka egzersizdir. Ayaklarını omuz genişliğinde açılıp, vücut dik duruş pozisyonundayken yanlara doğru bükme şeklinde yapılır. Vücudun her iki tarafına da 15 saniye süreyle uygulanır.
  4. Kalsium Süt ürünleri protein ve kalsiyum açısından zengindir. Yoğurt buna ilave olarak yine boy uzamasına katkı sağlayan A, B, D ve E vitaminleri açısından da zengindir. Yoğurt aynı zamanda sindirim sistemi için de faydalı bir gıda.

bahar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Her Eve Lazım Beyaz Sirke

Per Ağu 30 , 2018
Beyaz sirke geçmişten günümüze birçok alanda kullanılıyor. Gerek sağlık konusunda gerekse ev temizliğinde beyaz sirkenin önemi oldukça büyük bir yere sahip. Sağlıklı bir yaşama sahip olmak için sirkenin hayatımızda önemli bir yeri bulunuyor. Son zamanlarda ülkemizde de çok fazla kullanılmay : true }); a başlanan beyaz sirkenin faydalı ve kullanım […]