Meslek Seçiminde Genler mi Çevre mi Daha Etken

Jonh B. Watson; “bana eğitmem ve büyütmek için  çocuklar verin. Atalarının mesleği ve ırkı ne olursa olsun ben onların yeteneklerine, eğilimlerine, meziyetlerine, yatkınlıklarına aldırmaksızın, onlardan size, kendi seçimime göre doktor, avukat hatta dilenci ve hırsız yapayım” diyordu…

Elmasla bir ironi yapmak gerekirse, elmas madenden mat bir taş olarak çıkar. Elmasın değerini arttıran işlenme şeklidir.  Evet, çok doğru çocuklar ne görürse onu yaparlar. Bizim küçük yansımalarımız gibidirler. Bizi ve çevresini rol model alırlar.  Örneğin; Mozart, Avusturya’da o dönemin değerli keman çalan müzisyenlerinden ve bestecilerinden biri olan  Leopold  Mozart ‘ın oğludur. Eğitiminde babasının büyük katkısı vardır. Mozart öyle bir dünyanın içine doğmuştur. Bunda çevresel faktörler çok önemlidir.

Buraya kadar tamam… Ama ya genler ve yetenekler. Bir insan sadece sanatın çokca ve güzel yapıldığı bir ortamda doğdu diye mi Mozart olur ya da Leonardo Da Vinci.

Neden Afrika’dan çok iyi sporcular çıkar. Çünkü onların kemik yapıları beyaz ırktan farklılık gösterir. Genetik yatkınlık. Mozzart klasik müzikle büyüdü diye mi Mozzart oldu tabi ki hayır. Eğer öyle olsaydı ortalık Mozzarttan, Beethoven’dan geçilmezdi.

Tamam çevre ve eğitim önemli ama bir yere kadar. Köyünde elektrik bile yokken, ebebeynlerin okur yazarlığı olma

dan, doktor hatta profesör olan insanlar da çok. Öyleyse insanın zekası, eğilimleri, genleri ve hedefleri de çevresel koşullar kadar önemli.

Başka bir örnek daha vermek gerekirse çocuğun genlerinde yoksa nasıl ünlü ve başarılı bir sporcu olabilir. Ya da dünyada bir ekol olmuş ressam.

Ben bu işin bilir kişisi olmasamda Watson’nın iddaa ettiği gibi yeteneği olmadan, sadece yetiştirilme ile her çocuktan başarılı bir ressam çıkacağını düşünmüyorum. Messi Messi olduysa sadece Arjantin’de doğduğu, mahallesinde çok top oynandığı için değil, aynı zamanda ona atalarından geçen mirasla da olmuştur.

bahar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Tanımadığın Robotlarla Konuşma Çocuğum!

Çar Mar 20 , 2019
Evet, bir çoğunuzun kulağına bu başlık saçma geldi biliyorum. Şimdi ki zaman için öyle tabi ki ama ya sonra… Torunlarımızın torunlarını düşünerek ele alırsak konuyu, olması çokta olasılıksız değil. Yapay zeka teknolojisi son hızla ilerlerken hatta abuk subuk hal almışken bu çılgınlık… Bir gün gelecek belki de akıllı telefonu olmayan […]

You May Like