On adımda duyguların şifresi

Duyguların şifresi şunlardır: 
1-Çekim yasası: Ne düşünürsek o olur. Etrafımızdaki her şeyin bir enerjisi vardır. Bizim de düşüncelerimiz etrafımızda bir enerji oluşturmaktadır. Benzer enerjiler de birbirini çekeceğinden düşüncelerimiz gerçekleşecektir. Olumlu ya da olumsuz. Hatta olumsuz enerjiye örnek vermek gerekirse ”istemediğin ot başında biter” ya da  ”ağzını hayra aç” atasözüdür.
Bahsettiğimiz bir insanın bizi araması ya da gelmesi durumunda ”iyi insan lafının üzerine gelir” denmesi gibi… başka bir söz daha var ama onu yazmıyorum:))

2-İfade Et: İfade edilememiş, içe atılmış her duygu bedende iz bırakır. Dolayısıyla, duygunu ifade et, yaşa. Eğer bir sorun yaşadığımızda ya da karşımızdaki kişiye sinirlendiğimizde konuşamazsak, susmak zorunda kalırsak laflar boğazıma düğümlendi deriz, yutkunuruz (troid hastalığına davetiye çıkartmayalım)
3-Topraklama: Duygunu ifade edememişsen, yön değiştirme psikilojisi uygun bir tutumdur, yastığı yumruklama gibi. Çıplak ayakla toprakta yürümek ve su vucuttaki negatif enerjiyi atacaktır.
4-Duygu Defteri: Her türlü duygunu paylaştığın bir duygu defterin olsun. Bunu yanında her zaman taşı ve notlar al. Gün içinde yaptığın aktiviteleri not al. En sevdiğine 10  üzerinden puanlar ver. En çok nelerden keyif aldığına ya da en mutsuz olduğun durumların farkına daha kolay varabilirsin.
5-Derin Nefes Al: Negatif bir duygunun içinde olduğunda, önce dur ve üç kere nefes al. Böylece, stresten devre dışı kalmış üst beynin devreye girecektir.
6-Dışarı Çık: Yapabiliyorsan, yaşadıklarına ve kendine, olayın dışından sanki bir televizyon ekranına bakıyormuşsun gibi bak.
7-Sor: Sonra kendine içinden şu 3 soruyu sor: Bu söyleyeceğimin bana faydası var mı?  Karşımdakine faydası var mı? Gerçek mi?
8-Yaşa: Olumlu her duyguyu hakkını vererek yaşa. Cesur ol.
9-Duygularını Dinle: Endişenin, yaşadığımız olayda sonucundan memnun olmayacağımız ihtimalini taşıdığını bil. Nefretin, kendimize duyduğumuz yoğun öfkenin, başkalarına odaklanarak yönlenmesi olduğunu bil. Üzüntünün, biraz pişmanlık, biraz hayal kırıklığı, biraz da acı olduğunu ve eğer kimseyle paylaşmazsak umutsuzluğa dönüşeceğini bil.
10-Düşünce Detoksu Yap: Negatif duygular, temeldeki negatif inanç kalıplarımızdan çıkar.  Düşüncelerini dönüştür. Kendini sev, kendini kabul et, kendin ile barış. Her şeye rahmen bütün negatif duygularına rahmen kendini olduğun gibi kabul et ve sev…

bahar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Neden normal doğum?

Çar Eyl 5 , 2018
Doğal doğum neden önemli? Günümüzde doğumu yaklaşan bir anneye sorulan en temel sorulardan biri nasıl doğum yapacağıdır. Normal mi olacak yoksa sezaryen mi? Neye karar verdin? Değişen doğum gerçeğimizde sezaryen ameliyatı modern doğum şekli olarak görülmekte, normal doğum yapmak isteyen annelerimizin önüne de birçok müdahale doğumu kolaylaştırıcı faktörler olarak sunulmaktadır. […]